Srpen 2011

Anorexie,bulimie

7. srpna 2011 v 0:31 | Marťa =) |  Mé články
Dneska jsem četla článek o jedné slečně která trpí anorexii. Bylo mi jí tak trochu líto. :( Pak jsem si všimla komentáře od jedné holky,kde psala,že neví co to je je anorexie.. Tak jsem se rozhodla,že jsem dám článek o anorexii. Taky s toho důvodu,že jsem už nic dlouho nepřídávala..:)


Anorexie nebo mentální anorexie je duševní nemoc spočívající vodmítání potravy a zkreslení představě o svém těle. Spolu s bulimií se řadí mezi tzv.. poruchy příjmu potravy. Mentální anorexie vlastně začíná nejčastěji ve věku mezi 14-18 lety,ale může se objevit dříve i později. Často začíná jako reakce na nějakou novou životní situaci či událost, se kterou sedaný jedinec nedokáže vypořádat (přechod na střední či vysokou školu, rozvod rodičů, úmrtí v rodině a pod.).


Anorexie, bulimie a nutkavá touha po jídle se nejčastěji vyskytují u dospívajících dívek a mladých žen s citovými problémy.

Anorexie (anorexia nervosa), při níž člověk - obvykle mladá žena - odmítá potravu proto, že se mylně domnívá, že má nadváhu, začíná většinou na prahu dospívání.


Bulimie, při které se pacient nezřízeně přejídá a po jídle si vyvolává zvracení, se vyskytuje zpravidla ve věku mezi patnácti a třiceti lety. Nutkavá touha po jídle se může objevit v každém věku.

Anorexie nebo bulimie působí obtíže nejen postižené osobě, ale i všem členům rodiny. Zatímco u zdravých lidí uspokojuje potrava podvědomě nejen hlad, ale i emoční potřeby, každá porucha v přijímání jídla představuje pokus o řešení osobních problémů, nejčastěji jde o nesplněná přání, úzkost, stres a depresi. Ti, kteří trpí poruchami (anorexie a bulimie), bývají obvykle v neustálém napětí, jejich sebevědomí je velmi nízké a ztrácejí schopnost komunikace s okolním světem.
Anorexie a bulimie odrážejí často intenzivní strach z tloustnutí, vyvolaný většinou citovými problémy. Osoby trpící těmito poruchami jedí velmi málo, vyvolávají si zvracení nebo se přejídají, aby zaplašily nepříjemné pocity nebo aby si potvrdily, že lépe zvládnou to, co se jim zdá chaotické a odstrašující. Někdy chtějí potrestat samy sebe za své negativní, často hněvivé myšlenky. U některých lidí se projevuje nedostatek určitých nutričních látek, což má za následek další snižování chuti k jídlu.